نخستین سامانه جامع یادآوری و تقویم در ایران

روز جهانی نفت
نفت یکی از منابع بسیار با ارزش جهان محسوب می‌شود که در حال حاضر تعداد اندکی از کشورها هستند که از این منبع بی نهایت استفاده می‌کنند. در واقع از نفت بعنوان یکی از سودآورترین منابع اقتصاد دنیا یاد می‌شود. تا سال 1850 در هیچ کجای دنیا هیچ‌گونه نفتی استخراج نمی‌شده است تا اینکه در سال 1860 در پس اکتشافاتی در روسیه و البته آمریکا رفته رفته نفت به جهانیان معرفی و تولید آن با سرعت زیادی پیشرفت کرد. شاید بتوان همان روزهای ابتدایی کشف نفت را به روز جهانی نفت مصادف با 9 اسفند مرتبط ساخت، این در حالی است که در قرن بیستم، نفت فقط 4 درصد از کل انژی جهان را تأمین می کند.
البته همیشه تقاضا برای نفت در خاورمیانه بیشتر از هر منطقه ای بوده، به طوری که متوسط بین 3 الی 5 درصد از تولید نفت جهان به این منطقه اختصاص دارد. ایران و عربستان تنها کشورهایی هستند که در حوزه تولید نفت پا به پای هم در حال رقابت هستند. گفتنی است که پس از ملی شدن نفت در ایران که در سال 1951 بدست دکتر مصدق به وقوع پیوست، تولید نفت خام در کشور به طرز چشم‌گیری رو به کاهش رفت به گونه‌ای که عربستان و البته کویت گوی سبقت را در تولید نفت خام از ایران ربودند.

روز جهانی نفت چه روزی است؟

کشورهای رقابت کننده برای تولید نفت خام هم اکنون نیز بیکار ننشسته و منتظر لغزش یکدیگر هستند تا این منبع بار ارزش را از آن خود کنند. گفتنی است که در دوره ای کوتاه کشور لیبی پیشرفت قابل ملاحضه ای داشته و توانست گوی سبقت را از عربستان و کویت برباید و به اولین تولید کننده نفت خام در جهان مبدل شود.
سردمداران ایران نیز استفاده خالص از نفت کشور را مدیون دکتر مصدق هستند، کسی که با شجاعت کاری انجام داد تا یک روز در تقویم ایران به نام روز جهانی نفت (صنعت ملی شدن نفت) به ثبت برسد تا دست کشورهای غربی از این موهبت الهی دور بماند. روز ملی شدن نفت در ایران نیز به مانند روز جهانی نفت 29 اسفند است.