نخستین سامانه جامع یادآوری و تقویم در ایران

روز مادر - روز زن
روز تولد حضرت فاطمه الزهرا (س) به عنوان روز مادر در تقویم در نظر گرفته شده است. علت این نام گذاری به دلیل سبک زندگی و سیره حضرت زهرا (س) بوده که به قدری آموزنده است که هر زن آزاده‌ای در دنیا، او را تحسین می‌کند. ایشان به عنوان سرچشمه تمام خوبی‌های جهان شناخته می‌شود. در ایران 20 جمادی الثانی مصادف با 26 بهمن ماه تولد حضرت فاطمه زهرا (س)، به عنوان روز مادر و روز زن نام‌گذاری شده است.

روز مادر در ایران


علاوه بر ایران در سایر کشورهای جهان نیز روز مادر برگزار شده و تاریخچه‌ی مختلفی دارد و یک نکته مشترک در بین تمامی تاریخچه‌ها دیده می‌شود و آن هم ایثار و فداکاری مادر است. روز مادر در تمامی کشورها به مناسب بزرگداشت مقام مادر و زن جشن گرفته می‌شود. در ایران روز مادر، جشن‌های مختلفی در سراسر کشور برپا شده و از مادران و زنان تقدیر به عمل می‌آید. افراد برای مادران خود هدیه تهیه کرده و به دیدار آنها می‌روند.

 

تقویم مناسبتی یادمه


شان و منزلت فاطمه الزهرا (س) به قدری بالا بوده است که از دامن وی خدیجه کبری، همسر پیامبر گرامی و در کانون اولین خانواده اسلامی با تسبیح قدسیان همراه شده است و شب میلاد وی، عرشیان به بانگ تکبیر به پا خواسته و خداوند به فاطمه الزهرا (س) لقب کوثر داده است.

روز زن

یکی از لقب‌های حضرت فاطمه الزهرا (س) مبارکه است که با توجه به معنی آن می‌توان بیان کرد که پر خیر و برکت است. در اسلام زن دارای جایگاه رفیعی بوده و از دامن زن مرد به معراج می‌رسد. خداوند متعال در قرآن به منزلت زن اشاره داشته و از بین زنان تاریخ، به حضرت فاطمه الزهرا (س) اشاره کرده است. در تاریخ فوق به عنوان روز زن، افراد از همسران خود تقدیر کرده و از آنان با خرید کادو و هدیه‌های مختلف تشکر می‌کنند.
در سایر کشورها رسم و رسومات مختلفی در این زمینه برقرار است که با توجه به آداب خود، همه ساله جشن‌های مختلفی برای گرامی داشت روز مادر و روز زن برگزار می‌شود.