نخستین سامانه جامع یادآوری و تقویم در ایران

روز جهانی سرطان
از بیماریهای بسیار مهلک که هر ساله در جهان جان بسیاری از افراد را می‌گیرد، می‌توان به سرطان اشاره کرد. با توجه به خطرناک بودن این بیماری، اگر هر فرد اطلاعات بیشتری از چگونگی مبتلا شدن به این بیماری و راه‌های جلوگیری از آن را داشته باشد، در کنترل و مدیریت کردن سرطان موفق‌تر خواهد بود. از این رو در تقویم بین المللی، روز 4 فوریه که مصادف با 15 بهمن در تقویم شمسی یادمه ایران است را بعنوان روز جهانی سرطان نامگذاری کرده‌اند تا همه افراد در سراسر جهان بیش از پیش در خصوص این بیماری اطلاعات بدست آورند.

شعار روز جهانی سرطان

انجمن های مختلفی در سراسر جهان در روز جهانی سرطان بسیج شده تا افراد بیشتری را با جزئیات بیماری سرطان آشنا کنند. حتی هر ساله شعارها با مضامین مختلفی برای این روز ِ بخصوص در نظر گرفته می‌شود تا اکثریت افراد را به مطالعه در این‌باره سوق دهند. شعار روز جهانی سرطان در سال 2019 و 2018 به ترتیب «من هستم و خواهم بود» و «ما می‌توانیم، من می‌توانم» بوده است که نشان از اهمیت این بیماری می‌دهد.

تقویم مناسبتی یادمه

آمار روز جهانی سرطان

به صورت سالانه آمارهایی در خصوص افراد مبتلا به سرطان اعلام خواهد شد که این آمار در ایران رو به افزایش است. به طور میانگین هر ساله بیشتر از 99 هزار نفر به افراد مبتلا به این بیماری خطرناک، اضافه می‌شود. از جمله سرطان‌هایی که شیوع آنها در حال افزایش است می‌توان به سرطان‌هایی مانند روده بزرگ، مثانه، پستان و معده اشاره کرد. همزمان با روز جهانی سرطان در ایران نیز همایش های مختلفی برای اطلاع‌رسانی بیشتر در خصوص این بیماری صورت می‌پذیرد تا بلکه از آمار رو به رشد سرطان جلوگیری شود.

مهمترین هدف از برگزاری روز جهانی سرطان

شاید بتوان مهم‌ترین هدف دولت‌هایی که به طور همزمان بر روز جهانی سرطان نظارت می کنند (که تعدادشان به 60 دولت می‌رسد) را برخورد مناسب با افراد سرطانی دانست. با توجه به اینکه تمام زندگی این‌گونه افراد تحت شعاع این بیماری قرار می‌گیرد، هر گونه برخورد نامناسب با آنها می‌تواند یک قدم مرگ را به آنها نزدیک کند. لذا باید قبل از برخورد با افراد سرطانی اطلاعات لازم را بدست آورده تا دچار اشتباه نشویم.