نخستین سامانه جامع یادآوری و تقویم در ایران

ولادت امام محمد تقی جواد (ع)
نهمین اختر تابناک امامت و ولایت، جوان ترین امام همام شیعیان، حضرت امام جواد (ع) در سال 195 هجری در مدینه ولادت یافت. از القاب آن حضرت می توان به رضی، جواد و متقی اشاره کرد که بواسطه جود و بخشش و تقوای منحصربه فرد ایشان، با صفات جواد و تقی بیشتر شناخته می شوند. پدر بزرگوار امام جواد (ع) ولی نعمت ایرانیان، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و مادر گرامی ایشان بانو خیزران (سبیکه) می باشند.

تاریخ ولادت امام محمد تقی جواد (ع)

امام جواد (ع) هشت ساله بودند که پدر بزرگوارشان در دامانشان با زهر خلیفه ی عباسی به شهادت رسیدند و آسمانی شدند. مأمون که همچون سایر خلفای عباسی از پیشرفت و نفوذ نور معنویت ائمه در بین مردم و گسترش دین مبین اسلام هراسان بود، تلاش های زیادی نمود تا همچون امام رضا (ع)، حضرت جواد الائمه (ع) را نیز تحت کنترل خویش در آورد.

 

تقویم مناسبتی یادمه

از جمله ی این کارها می توان به ازدواج دختر مأمون به نام ام الفضل با حضرت امام محمد تقی (ع) اشاره کرد که از دسیسه های آن خلیفه ی عباسی جهت زیرنظر گرفتن امام انجام گردید. تا جایی که محنت ها و رنج هایی که در خانه به امام جواد (ع) از سمت ام الفضل رسید، در طول تاریخ معروف گردید. مدت امامت امام جواد (ع) 17 سال ذکر گردید که در نهایت با دسیسه های معتصم (عموی ام الفضل) و جعفر (پسر مأمون)، آن نوگل باغ عصمت و ولایت توسط همسر خویش در سن 25 سالگی به شهادت رسیدند.

برای امام محمد تقی (ع) مناقب و فضائل زیادی در طول سال های حیات ایشان ذکر گردید که در آسمان تاریخ جاودانه می درخشند. یکی از این فضائل چشم گیر تسلط و برتری حضرت در مجالس مناظره ای بود که مأمون با دعوت از دانشمندان زمان در مباحث علمی، جهت تخریب جایگاه علمی امام ترتیب می داد بود. از طرفی سخنان گهربار حضرتش در حوزه های مختلف همچون شمعی تابان و فروزان تا انتهای راه بشریت می درخشد و مسیر یگانگی و حقیقت را برای جویندگان راهش همواره روشن می سازد.