نخستین سامانه جامع یادآوری و تقویم در ایران

روز جهانی کتاب و حق مولف
اگر مادر نباشد جسم انسان ساخته نمی‌شود و اگر کتاب نباشد روح بشر پرورش نمی‌یابد. "پلوتارک"

در سال 1995 در بیست و هشتمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو، به منظور پاسداشت حقوق مؤلفان و گسترش فرهنگ عمومی مطالعه، با پیشنهاد فدراسیون روسیه، اتحادیه ی بین المللی ناشران و دولت اسپانیا، روز 23 آوریل به نام روز جهانی کتاب نامگذاری گردید. یکی از سنت های جالب اهالی کاتالونیای اسپانیا در چنین روز اهدای یک شاخه گل رُز به خریداران یک جلد کتاب بود که می توان یکی از دلایل انتخاب این روز را به نام روز جهانی کتاب این فرهنگ دانست.

روز جهانی کتاب و حق مولف

همچنین این روز مصادف با سالروز تولد و درگذشت چند تن از شخصیت ادبی شناخته شده ی جهان همچون ویلیام شکسپیر، میگل سروانتس، مانوئل وایه خو، ولادیمیر نابوکف، اینکا گارسیلاسو دلاوگا می باشد. هدف از نامگذاری چنین روزی به نام کتاب، قدردانی از تلاش های نویسندگان سخت کوش و مؤلفان دلسوز، تشویق قشر عمومی جامعه بخصوص جوانان و نوجوانان به مطالعه و ایجاد اشتیاق و میل به تقاضای نامحدود کتاب از سوی آنان، تشکر و تقدیر از فعالین حوزه ی چاپ و نشر و کسانی که با احساس مسئولیت در جهت رشد فرهنگ عمومی مطالعه قدم بر می دارند و شرایط دسترسی آسان را به این غذای مورد نیاز روح فراهم می کنند، می باشد. اما در کشور ما مسئله ی کتاب طی سال های گذشته با مشکلات بحرانی روبه رو گردیده که عوامل مختلفی دست به دست هم دادند تا اقبال و تقاضای عمومی را برای کتاب و کتابخوانی کاهش دهند و سرانه ی مطالعه در کشور را به پائین ترین سطح نزول دهند.

در واقع ناهماهنگی میان چهار چرخ خودروی کتاب که شامل تولیدکنندگان (مؤلفان و نویسندگان و کارکنان صنعت چاپ)، عرضه کنندگان (ناشران، توزیع کنندگان و کتاب فروشان)، مصرف کنندگان (خریداران نهایی) و دولت می شود، باعث ایجاد وضعیت نابسمانی در حوزه نشر و چاپ گردیده است. بطوری که در این وضعیت بحرانی اقتصاد کمر ناشران و تولیدکنندگان زیر بار این فشارهای اقتصادی و سیاسی و اداری خم شده و نفس های این صنعت به شماره افتاده است. امید این داریم که با حمایت دولت و فراهم شدن شرایط مناسب اقتصاد و کاهش هزینه ی چاپ و ترویج فرهنگ پسندیده ی کتابخوانی، شاهد رونق دوباره ی این امر مهم باشیم.