نخستین سامانه جامع یادآوری و تقویم در ایران

روز جهانی بدون دخانیات
گسترش و رشد بی سابقه ی دخانیات در بین جوامع بشری، تولید و فروش روز افزون آن به معظلی جدی تبدیل شده که علارغم زیان های شدید جسمی، هر روزه بر میزان روی آورندگان به این ماده افزایش پیدا میکند. بیماری های متنوع خطرناک جسمی و روحی، زیان اقتصادی ناشی از دود شدن ثروت جامعه و مرگ و میرهای زودهنگام، تنها بخشی از هزاران پیامد ناگوار مصرف این ماده ی دخانی محسوب می شود. علارغم اطلاع رسانی های گسترده درباره خطرات ناشی از مصرف سیگار در جامعه، اما کشش و میل به مصرف آن باعث شده که کمتر کسی با داشتن آگاهی عواقب ناشی از مصرف آن، دست از کشیدن سیگار بردارد و از مصرف آن دل بکند.

از تنباکو و سیگار به عنوان دومین عامل مرگ و میر در جهان یاد می شود که بر اساس آمارهای جهانی هر ساله حدود 60 هزار نفر بصورت غیر مستقیم و تنها به دلیل استنشاق دود حاصل از سیگار و مواد دخانی و در نتیجه دچار شدن به سرطان و بیماری های تنفسی جان خود را از دست می دهند و بالغ بر 6 میلیون نفر نیز بصورت مستقیم در اثر استفاده از دخانیات به انتهای حیات خود می رسند.  بومیان قاره ی آمریکا از اولین نفراتی بودند که به کشف گیاه تنباکو دست پیدا کردند و به دود و بوی خاص آن جذب شدند. 

بعد از کشف قاره ی آمریکا توسط کریستف کلمب در سال 1492 میلادی، این ماده توجه ایشان و همراهانشان را نیز جلب کرد و با یادگیری نحوه ی استعمال آن، مقداری از برگ و دانه های تنباکو را با خود به اسپانیا بردند و بدین ترتیب توتون برای اولین بار وارد خاک اروپا شد. اروپاییان این گیاه را توباکو می نامیدند و لفظ سیگار برای اولین بار از دل واژه های بومی اسپانیا مرسوم گشت. با تلاش پرتغالی ها توباکو که در بین ایرانیان به تنباکو شهره شد وارد ایران گشت و علارغم اختلاف نظر بر سر تاریخ ورود آن، از زمان شاه عباس می توان دود را پدیده ی جذاب رایج بین مردم قلمداد کرد که این پدیده ی استعماری نیز در ابتدا با نگرش درمان کننده ی دردها وارد کشور شد و بعدها به معظلی جدی برای سلامت آحاد جامعه تبدیل شد.

 

روز جهانی بدون دخانیات

کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت در سال 1987 میلادی جهت افزایش سلامت عمومی جامعه و آگاهی افراد از مضرات دخانیات و تشویق جامعه به دوری ازین ماده ی خطرناک، روز31 می رو به عنوان روز جهانی بدون دخانیات نامگذاری نمودند که هر ساله در این روز، نشست های گوناگونی جهت بررسی علل گرایش به دخانیات در بین افراد و راهکارهای لازم جهت پیشگیری مرگ و میر ناشی از دخانیات برگزار می شود. در کشور ما نیز هر ساله در چنین روزی موضوعات مختلفی همچون تدوین قوانین جدید کنترل دخانیات، خانواده، محیط های اجتماعی، اماکن عمومی و محیط های ورزشی عاری از دخانیات مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.

امروزه عوامل مختلفی برای گرایش به دخانیات در بین مردم و بخصوص جوانان ذکر شده که از بین این عوامل می توان به احساس رضایت درونی ناشی از مصرف آن، احساس جلب توجه در بین دیگران و مقایسه خود با افراد سیگاری، حس عزت نفس داشتن در عین عدم برخورداری از چنین حسی و احساس تمکن اعصاب با مصرف سیگار اشاره کرد که تمامی این عوامل روی افراد آسیب پذیر جامعه زودتر اثر گذاشته و آنان را به دام دخانیات و به تبع آن اعتیاد می کشاند که لزوم توجه جدی به رفع نیاز جوانان و ایجاد توانایی های لازم جهت دوری از چنین خطراتی را بیش از پیش نمایان می سازد.