نخستین سامانه جامع یادآوری و تقویم در ایران

جشن عروج حضرت عیسی مسیح (ع)
جشن عروج حضرت عیسی (ع) در تقویم به نام‌های دیگر شناخته می‌شود که شامل 5 شنبه عروج، 5 شنبه مقدس و یا روز معراج است که جشن‌های خاصی در این روز به مناسبت گرامی داشت عروج عیسی مسیح (ع) به ملکوت برپا می‌شود. مسیحیان در سراسر جهان با برگزاری مراسم‌های مختلف در این روز که در کلیساهای مسیحیت انجام می‌شود روز عروج حضرت عیسی (ع) را گرامی می‌دارند.
جشن عروج حضرت عیسی مسیح (ع) به عنوان یک مراسم نیکو در جهان شناخته می‌شود که آیین‌های مخصوص به خود را دارد. این جشن پس از چهل روز از عید پاک برگزار شده و در یک 5 شنبه انجام می‌شود. برخی از کلیساهای مسیحیت جشن عروج حضرت عیسی مسیح را به روز شنبه موکول کرده‌اند.

آیین‌های مختلف جشن عروج

در کشورهای مختلف آیین‌های متفاوتی در زمینه برگزاری جشن عروج حضرت عیسی (ع) وجود دارد که در برخی از کشورها این روز به عنوان روز تعطیل در نظر گرفته شده است. به عنوان نمونه در شهر ونیز در روز عروج، جشن ازدواج با دریا برگزار می‌شود یا در کشور پرتغال هر ساله در این روز مردم با نمادهای مختلف نظیر ساقه گندم، شقایق، رزماری، برگ مو و غیره دستجات کوچکی تهیه کرده و تا سال بعد در خانه خود نگه می‌دارند چرا که آنان معتقدند که این کار باعث خوشبختی شده و خوش یمن است.
در حال مطالعه جشن عروج حضرت عیسی مسیح (ع) در وب سایت یادمه هستید. علاوه بر برگزاری مناسبت‌های مختلف در این روز آهنگ‌های گوناگونی ساخته شده است که برای اجرا در کلیساها برده می‌شود. از معروف‌ترین آهنگ‌هایی که ساخته شده مربوط به یوهان سباستین باخ است که درباره عروج مسیح تنها خوانده شده و به ستایش حضرت عیسی (ع) پرداخته است. مسیحیان با برگزاری جشن‌های مختلف این روز را گرامی می‌دارند.